آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

هزینه های ثابت ، متغییر و مختلط

يكشنبه, ۵ شهریور ۱۳۹۶، ۰۳:۳۹ ب.ظ

طبقه بندی بها بر اساس واکنش به تغییر در حجم فعالیت(رفتار بها)

درک چگونگی رفتار بها نسبت به تغییرات حجم فعالیت ، به لحاظ مدیرت بها از اهمیت با لایی برخوردار است.

آگاهی از رفتار به برای مقاصدی نظیر .

بهایابی محصولات ، ارزیابی عملکرد ،تصمیم گیری مدیریتی  وسایر موارد از این دست حیاتی است.

رفتار تمام اقلام بها با تغییر قابل ملاحضه در حجم فعالیت و یا سپری شدن مدت زمان کافی (در بلندمدت) دستخوش تغییرات خواهد شد. معمولاً در بلند مدت و با تغییرات عمده در حجم فعالیت مبلغ کل هیچ یک از اقلام بها ثابت باقی نمی ماند از این رو الگوی رفتار بها با تاکید بر دو فرض اساسی ((دامنه مربوط فعالیت)) و (( دوره زمانی)) تعیین می گردد.

دامنه مربوط سطحی از فعالیت است که در آن سطح اقلام بها تغییر نمی کند.به عبارت دیگر در سطوح مختلف دامنه مربوط بهای ثابت کل و بهای متغییر هر واحد بدون تغییر باقی می ماند.

مثال:

 ممکن است با ایجاد تغییر عمده در حجم فعالیت و افزایش ظرفیت تولید و در نتیجه افزایش خرید مواد اولیه از فروشندگان مواد اولیه مستقیم تخفیف دریافت کرد درنتیجه بهای مواد مستقیم مصرفی به واسطه دریافت این تخفیف کاهش می یابد.یعنی در سطح فعالیتی خارج از دامنه مربوط بهای مواد مستقیم مشابه یک بهای متغییر رفتار نخواهد کرد.

دوره زمانی - با توجه به اینکه رفتار برخی از اقلام بها در طول زمان تغییر می کند برای تعیین رفتار هر یک از اقلام بها لازم است یک دوره زمانی خاص مد نظر قرار گیرد و طبقه بندی اقلام بها با توجه به رفتار آنها در واکنش به تغییرات حجم فعالیت در آن دوره زمانی خاص صورت پذیرد.

 

مثال:

 اگر ماشین آلات تولیدی در سال1391  به مبلغ ماهیانه 10000 ریال اجاره شده باشد اجاره بهای ماشین آلات برای دوره زمانی سال 1391 ثابت خواهد بود و احتمال دارد درسال بعد بهای اجاره ماشین آلات افزایش یابد.

نکته مهم:

((الگوی رفتار بها با توجه  با توجه به رفتار بهای کل و نه بهای واحد در واکنش به تغییرات در حجم فعالیت طبقه بندی می شود))

 

بها را بر اساس واکنش آن به تغییر در حجم فعالیت به سه نوع طبقه بندی می شود.

1-      متغیر

2-      ثابت

3-      مخلوط(مختلط)

3-1- نیمه متغیر

3-2- نیمه ثابت (پلکانی)

 

1- بهای متغیر:

 بهای که مبلغ کل آن به صورت مستقیم با تغییرات در حجم فعالیت تغییر می کند بهای متغیر گفته می شود.

بهای متغییر هر واحد در دامنه مربوط ثابت است و در نتیجه بهای کل متغیر در واکنش به تغییرات حجم فعالیت به صورت خطی تغییر می کند. اقلام بهای متغییر معمولا به سهولت به دوایر منتسب می گردند و قابلیت کنترل آنها نیز نسبتاً بالا است .

                                                فرمول محاسبه هزینه متغیر کل        Y=B*X                                        

          حجم فعالیت X=                               بهای متغییر هر واحد                               B= مبلغ کل بهای متغییر Y=

مثال:

فرض کنید بهای هر واحد باتری در دامنه تولید 0  تا 130000 واحد خودرو 300 ریال است بهای کل متغییر مربوط به باتری مورد استفاده در تولید خودرو در سه سطح از فعالیت شرکت به شکل زیر است.

حجم فعالیت- واحد

نرخ بهای متغییر هر واحد - ریال

مبلغ کل بهای متغییر- ریال

10000

300

3,000,000

30000

300

9,000,000

50000

300

15,000,000

2-هزینه ثابت:

به بهای که مبلغ کل آن در دامناه مربوط ثابت باشد ، یا به عبارتی باتغییر در حجم فعالیت در دامنه مربوط بدون تغییر بماند هزینه ثابت گفته می شود بهای ثابت معمولاً به منظور ایجاد ظرفیت تولیدی در شرکت واقع می شود

مانند :

هزینه سرپرست تولید.

استهلاک به تمام روش ها بجز آحاد تولید.

اجاره کارخانه

معادلات مربوط به مبلغ کل بهای ثابت و مبلغ بهای ثابت هر واخد به صورت زیر است.

y=a                                      =a/x                           مبلغ کل هرواحد                  =    مبلغ کل هرواحد          

فرض کنیم یک شرکت خودرو سازی برخی از تجهیزات مورد نیاز خود را به مبلغ سالیانه 12،000،000ریال اجاره نموده استو این تجهیزات ظرفیتتولید حداکثر 10،000 واحد خودرو(دامنه مربوط)در سال رادارند. محاسبه بهای اجاره تجهیزات مربوط به هر واحد در سه سطح از فعالیت و نمودارهای بهای کل آن به شرح ذیل می باشد.

حجم فعالیت- واحد

نرخ بهای ثابت هر واحد - ریال

مبلغ کل بهای ثابت- ریال

1000

12000

12000000

4000

3000

12000000

8000

1500

12000000


3-هزینه های مختلط|(مخلوط)

اقلامی که رفتار آنها به طور کامل ثابت یا متغیرر نبوده و در سطوح مختلف فعالیت از هر دو ویژگی ثابت و متغییر برخوردارند را بهای مختلط می نامند. بهای متغییر دو نوع است.

3-1- بهای نیمه متغییر.

3-2- بهای پلکانی (نیمه ثابت)

3-1- بهای نمیمه متغییر : مبلغ کل بهای نیمه متغییر نه با نسبت مستقیمی از تغییرات حجم فعالیت ، و نه با تغییر در حجم فعالیت ثابت باقی می ماند این نوع بها شامل دو جژء ثابت و متغییر است جزء ثابت بهای نیمه متغییر بیانگر حداقل بهای استفاده از یک کالا می باشد و ربطی به میزان استفاده از آن ندارد. لیکن جزء متغییر بهای نمیه متغییر تابعی از تغییر در حجم فعالیت می باشد.

به عنوان مثال: هزینه تلفن داری یک جزء بهای ثابت مانند آبنمان ، و یک جزء بهای متغیر مربوط به زمان استفاده از تلفن دارد. درست است که تفکیک بهای تلفن به ثابت و متغییر کار آسانی هست ولی این نوع تفکیک در بسیاری موارد دیگر دشوار بوده و باید به صورت برآوری میزان هزینه ثابت و متغییر مشخص شود.


3-2- بهای نیمه ثابت یا پلکانی:

در این نوع از بها مبلغ کل بها با تغییر در سطح فعالیت به میزان بیشتر از یک "محدوده" "دامنه " یا "پله" به صورت پلکانی و به یکباره افزایش می یابد  اما در حد فاصل بین محدوده های مختلف حجم فعالیت بهای کل آن ثابت باقی می ماند.

بطور مثال فرض کنید کارمندی در یک شرکت خدماتی می تواند در ماه حداکثر به 1000 مشتری خدمات ارائه کند و حقوقی معادل 30000 ریال در ماه دریافت نماید با افزایش مشتریان به 1001 عدد باید کارمند دیگر ی با حقوق 24000 ریال در ماه استخدام کرد و تاسطح 2000 عدد عدد مشتری نیاز به استخدام کارمند دیگری نیست.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی