آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

سیستم اطلاعاتی حسابداری

جمعه, ۲۱ مهر ۱۳۹۶، ۰۱:۲۷ ب.ظ

سیستم اطلاعاتی حسابداری

بنگاههای اقتصادی به منظور دست یابی به اهداف خود باید مجموعه از فعالیت های مشخصی را انجام دهند . برای انجام درست این فعالیت ها مجموعه از سیستم ها در داخل بنگاه اقتصادی تشکیل می شود که با همکاری یکدیگر بنگاه اقتصادی را در جهت رسیدن به اهداف خود کمک می کند از جمله این سیستم ها می توان به تولید ، تدارکات، کنترل کیفیت ، حسابداری و غیره اشاره کرد.

یکی از سیستم های اطلاعاتی موجود در هربنگاه اقتصادی سیستم اطلاعات حسابداری می باشد که این سیستم خود نیز از مجموعه از فعالیت های مشخص تشکیل شده که  آن را در جهت رسیدن به اهداف اش کمک می کند.

قسمت های مختلف هر سیستم اطلاعاتی حسابداری با توجه به نوع بنگاه اقتصادی  می تواند متفاوت می باشد. شکل شماره یک نمونه ای از سیستم اطلاعاتی حسابداری در یک بنگاه اقتصادی تولیدی را به ما نشان می دهد

برای اینکه هر بخش از سیستم اطلاعاتی حسابداری به تواند وظایف خود را به نحوه مطلوب و در راستای اهداف بنگاه اقتصادی انجام دهد برای هر بخش از این سیستم چرخه ای طراحی و بر اساس آن فعالیت های آن اجرایی می شود.

چرخه یا فرآیند عبارت است از مجموعه ای از فعالیت های به هم پیوسته جهت اطمینان از درست انجام شدن یک فعالیت و جلوگیری از اتلاف منابع بنگاه اقتصادی به دلیل سهل انگاری  و تقلب می باشد.

انواع چرخه های موجود در سیستم اطلاعات حسابداری در یک بنگاه اقتصادی تولیدی عبارت است از :

1-      حسابداری صندوق

2-      حسابداری تنخواه

3-      حسابداری فروش

4-      حسابداری خرید

5-      حسابداری اموال

6-      حسابداری انبار

7-      حسابرسی داخلی

8- بایگانی

9- تحصیل دار

10- امور سهام

در مطالب بعدی به صورت کاملاً عملی در خصوص تمامی چرخه های فوق بحث خواهد شد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی