آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

تعریف حسابرسی داخلی

چهارشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۰۲:۳۵ ب.ظ

انجمن حسابرسان داخلی (IIA) "فعالیت حسابرسی داخلی" را به شرح ذیل تعریف کرده است:

واحد، بخش یا تیمی متشکل از مشاوران که خدمات اطمینان دهی و مشاوره ای  مستقل و بیطرفانه به منظور افزودن ارزش و بهبود عملیات سازمان ارائه می کند. فعالیت حسابرسی داخلی با ایجاد رویکردی منظم و روشمند، به سازمان کمک می کند که جهت دستیابی به اهداف خود اثربخشی فرآیندهای مدیریت ریسک، کنترل و نظام راهبری را ارزیابی و بهبود بخشد.

خدمات اطمینان دهی:

منظور از خدمات اطمینان دهی این است که حسابرسان داخلی در بررسی های خود می خواهند به این اطمینان برسند و این اطمینان را به هیئت مدیره بدهند که 1- منابع شرکت در مقابل تغلب اشتباه از کنترل های کافی برخوردار است  و قوانین و مقررات حاکم بر سازمان در سطح سازمان رعایت می شود 2- گزارش های مالی ارائه شده از طرف سازمان قابل اتکا است و 3- عملیات شرکت ماًثر و کار آمد است.

برای بررسی مورد یک از حسابرسی رعایت استفاده می شود.

تعریف حسابرسی رعایت.

مقصود از حسابرسی رعایت، تعیین میزان رعایت احکام، سیاست‌ها، پیمان‌ها، قوانین و مقررات دولتی و کنترلهای داخلی توسط شرکت‌های مورد رسیدگی است. برای مثال، شرکت‌ها می‌توانند تعیین میزان رعایت احکام و سیاست‌های داخلی توسط بخش‌های مختلف سازمان را از حسابرسان خود درخواست نمایند. مثال دیگر، حسابرسی اظهارنامه‌های مالیاتی اشخاص یا شرکت‌ها توسط ممیزان سازمان امور مالیاتی کشور جهت تعیین میزان رعایت قانون مالیات‌ها است.

برای بررسی مورد دو  از حسابرسی محتوای گزارشات مالی استفاده می شود.

تعریف حسابرسی محتوای گزارشات مالی

هدف اصلی این حسابرسی اعتباردهی به صورتهای مالی است. منظور از اعتباردهی، اظهار عقیده یا قضاوت شخص یا اشخاص مستقل و ذی‌صلاح نسبت به مطابقت تمامی جنبه‌های با اهمیت ادعاهای منعکس در صورت‌های مالی با معیارهای تعیین شده یعنی اصول حسابداری است. البته چنین اظهار نظر یا قضاوتی باید مبتنی بر شواهد معتبر و کافی باشد.

برای بررسی مورد سه  از حسابرسی عملیاتی  استفاده می شود.

تعریف حسابرسی عملیاتی:

فرآیند منظم و روشمند ارزیابی اثربخشی، کارایی و صرفه اقتصادی عملیاتی سازمان و گزارش ارزیابی همراه با پیشنهادهای علمی به اشخاص ذیصلاح برای بهبود عملیات.

اثربخشی: عبارت است از میزان دستیابی به اهداف

کارایی: عبارت است از نسبت نتایج به دست آمده از عملیات به منابع مصرف شده. عملیاتی کارا است که با استفاده از روش های بهینه حداکثر بازده را با صرف حداقل منابع تامین کند.

خدمات مشاوره ای:

خدمات مشاوره ای عبارت است از فعالیت های مشاوره ای و خدمات مرتبط که ماهیت و دامنه آن بدون این که حسابرسان داخلی مسئولیت مدیریت را بعهده گیرند، به منظور افزایش ارزش و بهبود فرآیندهای مدیریت ریسک، کنترل و نظام راهبری سازمان، به شرکت ارائه می شود. خدمات مشاوره ای شامل فرآیندهای زیر می باشد:

1.    تعریف نیازهای تجاری

2.    تشخیص مشکل واحد مورد نظر

3.    جمع آوری اطلاعات

4.    پیشنهاد تغییرات

5.    پیشنهاد راه حل

6.    پیگیری و کمک به اجرای پیشنهاد


۹۷/۱۰/۱۹

نظرات  (۱)

۱۹ دی ۹۷ ، ۱۴:۵۹ بایت لرن
با سلام دوست عزیز
از وب سایت بایت لرن هستم
اگر مایل به همکاری هستید جهت تبلیغات ما علاقه مند به همکاری با شما هستیم
تبلیغات بنری  متقابل  یا بک لینک به یک دیگر
پست یا استوری  تبلیغاتی اینستاگرام
تبادل کانال تلگرامی
راه ارتباتی با ما :
 ای دی تلگرام : @Armorootmy
وب سایت : www.bytelearn.ir
اینستا گرام : @byte_learn
ایمیل : info.bytelearn@gmail.com

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی