آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

وبلاگی متفاوت در خصوص آموزش عملی حسابداری

آقای حسابدار

 میثاقها یا اصول محدود کننده

میثاقها یا اصول محدود کننده کاربرد مفروضات و اصول حسابداری را در چارچوب خاصی محدود می سازند. میثاقهایا اصول محدود کننده اثر تعدیل کننده بر حسابداری و گزارشگری مالی دارند و عبارت اند از:

اصول محدود کننده 4 تا است:

اصل فزونی منافع بر مخارج

 اصل اهمیت

  اصل محافظه کاری

 اصل خصوصیات صنعت

1-     فزونی منافع بر مخارج

هدف گزارشگری مالی فراهم کردن اطلاعات لازم برای تصمیم گیری است. اما مخارج تهیه این اطلاعات نباید بر منافع آن فزونی یابد. به عبارت دیگر فراهم کردن اطلاعات حسابداری باید مقرون به صرفه باشد. البته تعیین منافع و مخارج تهیه اطلاعات حسابداری تا حدودی یک امر ذهنی است و سنجش و اندازه گیری دقیق آنها به سادگی میسر نمی باشد.

2-       اصل اهمیت

به موجب اصل اهمیت، در مورد مبالغ و اقلامی که بنابر وضعیت، محیط و عملکرد مؤسسه، جزیی و ناچیز محسوب می شوند، می توان از اعمال دقیق اصول حسابداری خودداری کرد. البته لازم به یادآوری است که اصل اهمیت هرگز به معنی عدم ثبت اقلام جزئی و کم اهمیت نیست. مثلاً یک مدادتراش رومیزی که بیشتر ازیک سال عمر مفید دارد را به لحاظ نظری باید موقع خرید به عنوان دارایی ثبت نمود و هرساله مبلغی از آن را مستهلک کرد. اما به موجب اصل اهمیت می توان موقع خرید مدادتراش، کل بهای تمام شده آن را به عنوان هزینه ثبت نمود. به موجب اصل اهمیت، در مورد مبالغ و اقلامی که بنابر وضعیت، محیط و عملکرد مؤسسه، جزئی و ناچیز محسوب می شوند، می توان از اعمال دقیق اصول حسابداری خودداری کرد.

3-       اصل محافظه کاری

محافظه کاری به این معنی است که در شرایط ابهام، اعمال قضاوت برای انجام برآورد باید به نحوی صورت گیرد که درآمدها یا دارایی ها بیشتر از واقع و هزینه ها یا بدهی ها کمتر از واقع ارائه نشود. اصل محافظه کاری بدین معنی نیست که درآمد یا دارائی کمتر از واقع و هزینه بیشتر از واقع شناسائی و ثبت گردد. بلکه به موجب اصل محافظه کاری، در شرایطی که ناچار از برآورد هستیم باید برآوردها با احتیاط انجام شود تا خوش بینی غیر واقع بینانه بر گزارشات مالی حاکم نگردد. برای مثال درموقع برآورد هزینه استهلاک، اگر پیش بینی می شود که هزینه استهلاک دارائی بین 42 تا 46 میلیون ریال در سال است، باید مبلغ 46 میلیون ریال ملاک قرار گیرد و اگر ارزش درآمد ارائه خدمات بین 25 تا 27 میلیون ریال برآورد می شود، باید مبلغ25 میلیون ریال ملاک ثبت قرار گیرد. بدیهی است چنانچه قطعاً بدانیم هزینه استهلاک دارائی 42 میلیون ریال است حتما باید42 میلیون ریال را به عنوان هزینه استهلاک ثبت نمائیم. همینطور برای درآمد ارائه خدمات که اگر مبلغ آن به طور قطع 27 میلیون ریال باشد، باید مبلغ 27 میلیون ریال ملاک ثبت قرار گیرد. بنابراین فقط در شرایط ابهام که ناچار از برآورد هستیم اصل محافظه کاری کاربرد دارد.اصل محافظه کاری بدین منظور مطرح شده است که برای استفاده کنندگان صورت های مالی امید واهی ایجاد ننماید.محافظه کاری به این معنی است که در شرایط ابهام، اعمال قضاوت برای انجام برآورد باید به نحوی صورت گیرد که درآمدها یا دارای یها بیشتر از واقع و هزینه ها یا بدهی ها کمتر از واقع ارائه نشود.

4-       خصوصیات صنعت

خصوصیات و رویه های عملکرد در صنایع مختلف، ممکن است استثنائات خاصی را در مورد بکارگیری اصول و رویه های حسابداری توجیه کند. مثلاً شرکتهای پیمانکاری، بیمه، صنایع استخراجی، دامپروری و کشاورزی از صنایعی هستند که دارای شرایط ویژه مربوط به خود می باشند و به منظور تهیه اطلاعات سودمندتر می توان روش های حسابداری خاصی برای آنها در نظر گرفت.به موجب اصل خصوصیات صنعت، برای صنایعی که دارای شرایط ویژه م یباشند، به منظور تهیه اطلاعات سودمندتر می توان روشهای حسابداری خاصی در نظر گرفت.


۹۷/۰۵/۱۳

نظرات  (۱)

۱۳ مرداد ۹۷ ، ۱۷:۵۳ علی علیزاده
سلام اگر خواستید dadnazan.blog.irرا دنبال کرده و تیبادل لینک کنیم و http://dadnazan.ir/
ببینید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی